Letní výjezdový tábor Záseka 2023

Letní výjezdový tábor Záseka 2023

Letní výjezdový tábor Záseka 2023

11.07.2023

Přinášíme Vám denní zprávy o veškerém dění na letním táboře, doplněné o fotografie

Sobota 15. července

A je to tady! Za 6 hodin a 12 minut se s Vámi všemi uvidíme a o hodinu a půl již vyrážíme vstříc dobrodružství a akcím na Divokém západě :-) Bude velké horko, prosím o vybavení Vašich dětí čepicemi, šátky, krémy na opalování, a hlavně velkou zásobou vody! 

Vedoucí jsme natěšeni, jenom balení osobních věcí bylo poněkud komplikovanější, tedy speciálně u mě. Mám pocit, že čím jsem starší, tak potřebuji minimálně tři kufry a několik tašek.

Dnešní den byl velmi teplý, kupodivu to meteorologům vyšlo. Časově jsme ve skluzu nebyli, rodiče jste byli vzorní, táborníci natěšení, jenom jste mohli lépe skrývat Vaši nebývalou radost z odjezdu dětí :-)
Vyjeli jsme na tábor dokonce o něco dříve, opravy silnic nás zase rychle vrátili do reality. Cesta ale proběhla jinak dobře, děti přijely natěšeny. První schůzka, představení vedoucích, rychlé rozdělení do oddílů, povlečené postelí a nezbytné proškolení ze všech táborových předpisů, řádů, povinností apod. Potom rychlé seznámení s táborovým koupalištěm a hajdy na večeři a zapékané těstoviny s červenou řepou :-)    
 
Po večerní klidu jsme tábor rozdělili do soutěžních oddílů a hurá na první dvě zkušební soutěže – přetahovaná lanem a logicko-běhací piškvorky. Zajímavostí bylo, že kdo vyhrál první soutěž, skončil v další, poslední a zase obráceně. Tábor je velmi dobře naladěný, dokonce i první nástup zvládl sám, bez asistence vedoucích. Kdo jel poprvé, velmi rychle pochopil nebo mu ostatní pomohli.

Přeji hezký večer
Miloš Adamů
 

Neděle 16. července

Dnešní den začal kupodivu chladným počasím, což bylo velkým překvapením. Bohužel se ale před jedenáctou hodinou začalo výrazně oteplovat, ale díky za každou chladnější chvilku :-) Ranní program začal nástupem na rozcvičku. Některé malé děti přišly ještě v bačkůrkách, ale pevně věřím, že další den již bude v pohodě. Nejstarší kluci vypadli jako když je vzbudíte o půlnoci na noční akci, některá děvčata se kymácela v bezvětří. Následný běh kluků a cvičení holek už vypadalo poněkud koukatelněji.

Dopoledne jsme táborníky seznámili s plánem tábora, vedoucí nacvičenými scénkami ukázali ideální život v městečku Divokého západu, táborníci museli uhádnout jejich povolání od bankéře, šerifa, stavitele, hrobařku, majitele Second handu, majitelku hotelu, představitelku duchovní sféry - matku představenou, pošťáka, felčarku a městskou podivínku. V následné soutěže oddíly postavili první 3D dům a to samozřejmě radnici :-)
 
Odpoledne po dobré gulášové polévce, řízku s bramborem a salátem jsme šli do bazénu a potom začala hra „Hmyzožravci“. Prostě v městečku se přemnožil hmyz a bylo potřeba problém řešit. V první fázi ho museli táborníci sbírat, předávat a umísťovat do hnízda. V další fázi bylo potřeba nalézt broučky, pojmenovat, říct nějako informace a odnášet mimo městečko. Vítězem klání v první části byl první oddíl, druzí skončili čtvrtí, třetí druhý tým a na posledním místě tým třetí. Druhá část potvrdila na prvním místě první oddíl, třetí se posunuli na místo druhé, čtvrtí tentokrát druzí a na posledním místě druzí.
 
Po večeři si týmy losovaly barvy šátků a vyrazily připravovat slavnostní oheň, který byl zakončený opékáním buřtů a druhou večeří. Nejmenší oddíly šly spát hned, ostatní dostaly možnost zapět u táboráku svoje oblíbené písničky.
 
S pozdravem
Miloš Adamů
 

Pondělí 17. července

Dnešní ráno nás jako obyčejně přivítalo hezkým sluníčkem  příslibem opětovného tepla :-) Snídaně proběhla jako obyčejně po „švédsku“, každý táborník si mohl vybrat dle svých chutí. 
 
Dopoledne proběhlo poslední upřesnění soutěžních oddílů, domníváme, že nastavení bude optimální :-) Vůdcové a zástupci týmů jsou zkušenými táborníky, jsou schopni upřednostnit zájmy ostatních před svými. A dokonce, kde nás velmi těší, nesnaží se vyhrát za každou cenu. Hrála se soutěž dle přání dětí, vyhrála letitá, oblíbená soutěž „Hajzlbába“. Tu jsem představil já, úkolem bylo se neustále (nejlépe za stálého běhu) přemisťovat a nechávat si razítkovat lístečky. Ty se vrací zpátky do připravených misek. Ostatní vedoucí představují „průjmy“, chytají tábor a zpátky lístky odebírají. Vítězný oddíl Dana Proroka „Danečci“ (žlutí) získal 155 bodů, druzí modří „Vlajkovci“ Tondy Vlajky měli 144 bodů, třetí růžoví Lukáše Rohlíka „Rohlíci“ 125 bodů a poslední skončil tým Lindy Rohlíkové „Laura a její tygři“ se 123 body. 
 
Odpoledne jsme opět využili bazénu, je to pro nás geniální prostředek k přežití. Bylo to ale až po speciální „Restaurační soutěži“. Tábor odešel do lesa, kde se snažil sestavit zajímavé chutné krmě, předložit porotě a potom z restaurační kuchyně si počkat na nabídku jídla, a to hned vyměnit za body do soutěže. Modří tentokrát skončili poslední, žlutí překvapivě až třetí, zelení se chytli a obsadili místo druhé. První místo získali zaslouženě růžoví. 
 
Večer se nesl v duchu akce „Oddíly sobě“. Každý vedoucí tak dostal možnost se věnovat svému oddílu, lépe je poznat a domluvit si společnou sportovní nebo jiné aktivity. Paradoxně je baví běhat a sportovat za jakéhokoliv počasí, což nás velmi překvapuje :-) Dnes jsme ještě postavili poslední stan, postavili stožár a vyvěsili vlajku.
 
Dobrou noc :-)
Miloš Adamů
 

Úterý 18. července

Úterý začalo překvapivě teplem :-) Nás to ale nezaskočilo, jsme na všechno připraveni! Co se ale nestalo? Do tábora nám vnikl bandita! Naštěstí zasloužilí obyvatelé, tedy oblíbení vedoucí zjistili, že se nic neztratilo a že již uprchl. Nicméně jsme to ale takhle přeci nemohli nechat! Soutěžní oddíly se vrhli do lesů, polí, roklí a strží hledat stopy po banditovi a zjistit tolik potřebné informace. Po malých skupinkách za vedení starších a kontrole Radě starších nakonec vypátrali, že banditu při útěku přepadla skupina rozdivočelých berušek domácích a z zlotřilce tak nakonec zůstala kostřička..., neměl si začínat ... Rozdíly mezi oddíly byly minimální, první žlutí získali plný počet bodů 100, druzí růžoví 95 a na děleném třetím místě zůstali zelení a modří s 94 body.
 
Odpoledne proběhla typická americká soutěž v „Rýžování zlata“. Vedoucí týmů si museli takticky rozdělit své svěřence na několik skupin, podle znalostí, schopností a výšky. Jedni rýžovali zlato v bazénu, další nosili poklad k obchodníkům a zbytek působil jako škůdce u dalších týmů, kde se snažil krást již vyrýžované zlaté kameny. Po dvoukolové soutěži vyhráli žlutí. Jejich kapitán Dan Prorok musel při vyhlášení výsledků projít antidopingovou kontrolou u vedoucích, jeho bojovnost a vedení týmu je již poněkud podezřelé :-) Druzí skončili zelení, prokazující tak stoupající úroveň. Třetí byli růžoví a poslední modří, kterým se v posledních kolech poněkud nedaří.
 
Večer se nesl v duchu „Vícevečeru“. Děti dostali nabídku jít sledovat filmy, hrát sportovní hry, tvořit z materiálů, případně hrát deskové hry. Po jejich divokém běhu na zvolenou disciplínu se již mohli věnovat tomu, co je baví.
 
A jak jsou vlastně vůbec namíchané soutěžní týmy?
Žlutí: Dan Prorok, Ondra Tušil, Klára Kubánková, Eliška Šverclová, David Martiník, Klára Cwiertniewiczowa, David Koblížek, Ríša Němec, Eliška Němcová, Tomáš Vrbata, Tomáš Vlk, Tomáš Mišák, Nikol Musilová, Lenka Malochová, Markéta Málková, Dan Belej, Max Lichý, Kája Vrbatová a Matěj Šmíd.
Růžoví: Lukáš Rohlík, Matyáš Herger, Markéta Veselá, Kryštof Němec, Gita Fajfrová, Kuba Hořák, Eliška Kudrnová, Pavel Flekač, Dita Pawerová, Ondra Váhala, Dan Kotěra, Katka Hrbáčková, Alice Pejřimovská, Míša Flekačová, Nikol Matijašecová, Dominik Pešek, Vojta Pejřimovský, Eva Tomišková a Alice Hřivnacká. 
Zelení: David Voral, Linda Rohlíková, Tomáš Holub, Veronika Morávková, Marek Molavec, Lucie Suchánková, Honza Hrbáček, Majda Sládková, Ella Fejfarová, David Jakeš, Lukáš Kracík, Sebik Pešek, Kája Horáková, Ondra Šmíd, Dominik Červený, Kuba Češík, Eliška Morávková a Tereza Novotná.
Modří: Tonda Tomín, Anežka Tamelová, Norbert Zadák, Tereza Bouzková, Milan Havránek, Nela Králová, David Chaloupka, Marek Kroutil, Petr Sýkora, Adam Martiník, Max Hrbek, Veronika Krejcarová, Emma Svobodová, Emma Hergerová, Aleš Matijašec, Filip Chaloupka, Veronika Bigun, Marie Jenčková a Matěj Červený.                 
 
A co je vůbec úkolem a plánem tábora?
Každý soutěžní oddíl musí postavit ve 3D z papíru městečko Divokého západu. Musí postavit jednotlivé budovy jako je radnice, banka, farma, hotel, knihovna, kostel, Pony express, salón, šerifova kancelář, stále, vodojem, tržnice, zlatý důl, nádraží, pila, kamenolom, kovárna stavitelova kancelář. Za každou soutěž získávají peníze, za které staví budovy. Úkolem je postavit kompletní městečko. Rozhoduje nadšení, bojovnost, kreativita, týmovost, schopnost vést kolektiv. Táborníci jsou skvělí, velmi se snaží, jsme z nich příjemně překvapení. Byli skvělí v loňském roce, jsou skvělí také nyní!
 
Přeji Vám klidný večer, už na mě útočí mračna komárů, musím končit :-)
Miloš Adamů


Středa 19. červenci

Středa se nesla v duchu automobilismu. Prostě i do Ameriky koncem 19. století dorazila vlna prvních aut nebo spíše kočárů. Naši osadníci byli seznámeni s tímto s zázrakem techniky v podobě vedoucích, kteří přijeli autem. Blikali, troubili, stírali okna, svítili, brmlali motorem, řadili, couvali apod. Po této ukázce byli osadníci seznámeni,  že nastal také čas závodů aut ve formě pravěkých formulí. 
 
Soutěžní oddíly se rozdělily na mladší a starší, absolvovali kvalifikaci, která určila pořadí běžců – řidičů aut. Další týmoví závodníci obsadili pozice pro výměnu gum v depu. Starší jeli-běželi celkem 4 kola, po každém kole museli zajet do depa, mechanici jim museli vyměnit gumy (rozvázat a sundat boty a opět nasadit a zavázat boty) a zase vrátit do závodu. Starší se rvali jako o závod, makali neuvěřitelně, fandili famózně. Takové nasazení se opravdu jen tak nevidí... Naše reprezentační atletické oddíly můžou jenom tiše závidět... Celý závod vedli zelení o jeden a půl kola, ke konce již došli síly, ale přeci jenom uhájili vítězství. U zelených neuvěřitelně fandila, vedla, makala (a výtečně tančila na hudbu) Linda, výborný byl Mára a Holoubek, u modrých Vlajka z Tomínova, samozřejmě Anežka a David. Růžoví se mohli chlubit Rohlíkem, Matesem a Kryštofem a žlutí Danem, Ondrou z Tušilů, Davidem Martiníkem a Eliškou s Klárou.
 
Mladší týmy běželi-jeli pouze jedno kolo, depa ale samozřejmě fungovala také, před každým startem. Boje byli až překvapivě působivé, menší makali snad ještě nadšeněji než starší, depa byla úplně úžasná. Dvojice Emma – Ema byla neskutečná, trhali beton, stejně jako jejich modrý tým s Verunkou a Maruškou, malé holčiny nás úplně šokovaly! U růžových Alice jako nejmladší účastnice běžela s takovou vervou, že jsme to vůbec nechápali... Zelení s Davidem, Lukášem a Ondrou makali jako profici, za Žluté Tomášové Vrbata a Mišák, Lenka a Dan. Celkové pořadí bylo následující – Na třetím místě skončili růžoví a žlutí, druzí zelení a první po neuvěřitelném souboji modří.
 
Odpoledne se celý tábor vrhnul do chladivých vod bazénových. Cca po hodině jsme jim řekli, že je čeká cesta za poznáním krás bodláků v okolí. S nadšením jim vlastním vyrazil tábor nadšeně vstříc poznání, aby po půlhodině zjistil, že je čekala v Netíně chutná zmrzlina vanilková a mango, na kterou byli pozváni. Po likvidaci stánku hordou 85 táborníků a tábornic a náležitém odpočinku jsme se tak, tak vrátili na večeři. Po nástupu nás čekala diskotéka, kde se táborníci doslova vyřádili. To je tak, když jsme na základně sami a nejbližší osada až mnoho set kilometrů daleko!
 
Přeji všem klidný večer a dobrou noc
Miloš Adamů      

Čtvrtek 20. července

Počasí se nám lehce upravuje směrem k chladnějším hodnotám, nám to samozřejmě nevadí! Dokonce někteří osadníci po ránu klepou kosu, večer začínají běhat v mikinách nebo košilích s dlouhými rukávy. Je zvláštní, jak při ranních nástupech vypadají zoufale chlapci, zvláště pánové z nejstaršího oddílu. Výrazy Vlajky, Rohlíka, Davidů, Dana, Kryštofa a dalších je vysloveně zoufalý. Kymácejí se v bezvětří, pohled nepřítomný, takřka tupý, výraz mdlý... Děvčata proti nim si to každé ráno užívají :-)
 
Dopoledne proběhla bitka v lese. Na Divokém západě se vytvořily gangy, které si zvolili své bosse. Dostali za úkol si své vůdce chránit, a naopak cizí se snažit vyřadit a opanovat tak území. Tábor opět předvedl svoji výtečnou bojovnost, pomáhali si válečných rykem, že i mravenci začali stěhovat do vedlejšího lesa. Zeleným se tentokrát nedařilo, skončili poslední. O příčku lépe skončili modří, žlutí byli druzí a vítězi se stal tým růžových.
 
Odpoledne se nám podařilo kompletně přelstít nejstarší a prostřední oddíly. Nejmenší jsme vyslali autobusem za návštěvou obchodních center. Starší byli seznámeni s akcí odpolední a noční, kdy proběhne výsadek v neznámé končině, kde přespí, budou si muset připravit v kotlících večeři a ráno přijít na snídani do tábora po vlastní ose. Budou spát v rokli, kde jsou komáři, hovada, zajímaví hlodavci a hezcí, chlupatí pavouci, kteří se snáší ze stromů dolů! Dalo by se říci, že táborníci byli poněkud nesví, na pavouky se děvčata vysloveně těšily :-) Před výpravou byli proškoleni a názorně si zkusili rozdělávat oheň křesadlem, školením z bezpečné komunikace se zvěří a historií pěstováním brambor s názorným škrabáním těchto zajímavých plodin. Po škrabání bych řekl, že po někoho již byla bývalý oblíbená potravina... Dále si vylosovali velikost kotlíku, nástroje, které ponesou (sekyry, pilky apod.). Po přípravě spacáků, karimatek, toaletních papírů, hygieny, množství ponožek, spodního prádla apod., odlíčení dívek na akci, pro nás přijel autobus. V obchodě dostali 10 minut a 300 Kč (každá skupina) na bleskový nákup nezbytných propriet na vaření a vzhůru na akci :-) A tím bylo dílo zkázy dokonáno :-) Autobus nám potom už odvezl přímo do hlavních nákupních center. Tam jsem šokovanému táboru oznámil, že to je prank! Reakce byla úžasná, některé děti mě chtěli zanechat přímo na místě, některé zaškrtit, další hodit do říčky :-) Ale všichni to vzali jako bezvadnou zábavu, jsme rádi, že jsem se všichni dobře pobavili. Táborníci byli zajímaví, když šli do obchodů v lesním oblečení, dívky odlíčené, nenamalované, někteří pánové ve vojenských botách apod. 
 
Večer si na ohništích upravili a uvařili v kotlících to, co si koupili. Skupina modrých si uvařila kupodivu dobře párky, další dvě skupiny variace na těstovinové sloučeniny s různými doplňky a žlutí guláš. Kdyby do něj nedali o jeden protlak navíc, bylo by to i u nich překvapivě dobré jídlo. Dostali ještě pomazánky s rohlíky a chleby na ohýnek a šlo se? Na další akci do lesa, tentokrát za úplné tmy. Plnili úkoly a zajímavé lesní příšery s tajuplnou muzikou jim kazili jejich plány. Zvítězili modří (61 bodů), žlutí byli druzí (52 bodů), třetí zelení (51 bodů) a poslední růžoví (44 bodů). Den byl zakončením přespáním venku v táboře.

Miloš Adamů

Pátek 21. července

Dnešní den se nesl v duchu řešení kriminálního případu! Bohužel naše městečko přišlo o felčara, který se zajímal o majitelku salónu Rousi. Ta měla ale ráda pošťáka Toma. Felčar byl ale tak neoblomný, že Tom se domluvil se svým kamarádem, stavitelem Williamem a za tiché pomoci Rousi se zbavili felčara. Šerif povolal detektivní kancelář se 75 zaměstnanci, ti se hned po příjezdu ujali svých úkolů a hned prověřili všechny hlavní osoby městečka včetně hrobnice, matky představené a bankéře. S úkoly se nejlépe vypořádala žlutá skupina detektivů, modří skončili třetí, zelení druzí a růžoví čtvrtí.
 
Po obědě začala tentokrát soutěž „Orlí vejce“. Městečko terorizuje skupina zlobivých orlů, bylo zapotřebí je vyhnat. Oddíly se rozdělily na sběrače vody, další na běhače a poslední na stříkače orlích vajec, které byly rozvěšeny na stromech. Plán snížit populaci orlů se nakonec podařil, díky velké rychlosti byl i problém doplňovat vodu :-) Zasloužené vítězství připadlo týmu zelených, druhé místo růžových, třetí místo modří a místo čtvrté žlutí. Druhé kolo soutěže se konalo výjimečně v budově, pro hustý déšť. Týmy skládali „orlí báseň“ na čas, dle slov a na čas. Vítězný tým představovali žlutí, druzí růžoví, třetí zelení a poslední modří. Kdyby růžoví správně složili báseň jako opravdovou báseň, a ne jako pouhý text, mohli vyhrát ...   
 
Po večeři se konal druhý trojvečer, tentokrát ve znamení kina, fotbalu a pracemi na 3D mapě vlastního týmu.
 
Přeji klidný večer, jsme již v polovině tábora! Rodiče, již se můžete pomalu těšit na návrat Vašich mazlíčků :-)

Miloš Adamů

Sobota 22. července

Sobota je den plný překvapení. V 11.00 hod. tábor vyrazil na výlet po okolí za poznáním, které skončilo další velkou soutěží. Proběhly boje ve strhávání fáborků z rukávu, vždy mladší táborníci ze soutěžních oddílů proti svým vrstevníkům a zase naopak. Soutěž bude ráno pokračovat, uvidíme, jak se bude týmům dařit. Pravým cílem bylo ale odlákat děti a vedoucí pro tajnou akci příjezdu pouťových atrakcí se živými zvířaty, kde byl dokonce počítací poník! Akce byla naplánována od poloviny června, majitelka tábora mi musela pomoci s utajením akce, což se jí dokonale podařilo!
 
Tábor přišel na oběd s tím, že po obědě se dále vyráží na akci. Moc nadšení nebylo, ale to bylo samozřejmě účelem. Prostě polední pauza je polední pauzou! Po příchodu do tábora panovalo velké překvapení nejenom mezi dětmi :-) Celá akce trvala od oběda do pozdního odpoledne, myslím, že se velmi podařila. Dva malí kluci se předváděli v akrobatických cvicích, žonglovali, hráli si s noži, meči, prostě moc pěkné. Děti dále viděly počítacího poníka včetně jeho bratra v akcích jako ve velké manéži, prvotřídně vycvičené psy a dokonce lamu! Součástí akce byl kolotoč s auty a motorkami a skákacím hradem.
 
Večer jsme zakončili diskotékou, začíná být oblíbená a značně žádaná a také táborákem. Teď tu u mě právě sedí malá Nikolka Matijašecová a zvědavě se dívá, co Vám píšu. Je velmi, velmi zvědavá :-) A ještě právě začíná pro dobrovolníky tajná noční hra :-)
 
Přeji hezký večer
Miloš Adamů 
 

Neděle 23. července

V nedělním dopoledni jsme dokončili fáborkovou soutěž, tentokrát v táboře. Vítězným týmem byli modří, druzí skončili žlutí, třetí skončili zelení a růžoví. Dopoledne jsme stihli další velkou akci s názvem „Suroviny“. Úkolem bylo nalézt na třech místech – v lese, bažině a pláni suroviny – dle vybraných naléhavých žádostí od např. horníků, hasičů, norníků, rybářů a dalších povolání a řemesel. V cestě jim stojí chytači, kteří jim brání v donesení potřebných ingrediencí k sestavení šesti položek a splnění úkolů. Vítězem běhací a nároční soutěže se stal tým modrých, na druhém místě skončili zelení, na třetím skončili žlutí a poslední zůstali růžoví. Poděkování ale patří všem, opravdu si pořádně mákli!
 
Odpoledne jsme vyhlásili zasloužené volno a odpočinek (až na fáborkovou dohrávku), tábor po řadu dní jel na maximum, už je na čase je nechat odpočinout :-) Nikdo nebyl proti a kupodivu ani vedoucí!
 
Večer proběhl ve formě oddíly sobě, kde jednotliví oddíloví vedoucí se věnovali svým svěřencům samostatně, případně se někteří spojili za sportovní nebo jinou aktivitou. Řešili jsme poněkud rozkňouraný a méně se snažící nejmenší dívčí oddíl, resp. jeho polovinu nových dětí. Obecně nejmenší oddíly kluků a dívek jsou letošní rok oproti těm minulým nesamostatní, vyžadující stálou pozornost a schopností vykoupit jakýkoliv obchod u s prodavači.  
 
PS: Povídky z táborového bungalovu (ubikace pro naše 4 nejstarší dámy)
Přináším Vám aktuální zprávy (drby), z našeho bungalovu a života našich dam :-)  Anežka hrála fotbal s Verčou a nejstaršími kluky, Mára Molavec a další je jaksi nestihali dobíhat. Dívky zvítězili 3:2, běhaly jako o život. U Anežky se pravděpodobně jedná o průpravu z let minulých s využitím hodu oštěpu (párátka) na cíl, tedy do pravého vlastního stehna, který byl doprovázen bědováním, zmiňované již před pěti lety. 
Linda a Dan – počínající vztah, korunovaný letmými pohledy, ze strany Lindy se jedná zatím o značnou nesmělost. Gita tahá Lindu za nohu a obecně tropí mezi děvčaty neplechu. Verunka se nám také jako Linda zakoukala do neznámého táborového chlapce, jehož výška se blíží táborovému stožáru. Vzhledem k tomu, že nechceme jmenovat, slíbili jsme Vlajce, že o nich nic neprozradíme!
 
S pozdravem
Miloš Adamů        
 

Pondělí 24. července    

Dnes se konečně konal první celodenní výlet. Jeli jsme autobusy do čarodějného zámku Draxmoor, kde byli táborníci rozděleni do tří skupin, které chodily s půlhodinovými rozestupy. Uvnitř šli nejdříve do strašidelného 3D kina, kde k nim promlouvala animovaná strašidla a na nás létali ptáci a potom strašidelná havěť. Nejmladší oddíly měly spíše pohodovou procházku, starší již byli strašeni půvabnými místními strašidly. Paradoxně se nejvíce báli nejstarší děti, kde zvlášť vynikala Eliška Kudrnová, Markéta Veselá, Emma Hergerová, Mates Herger s Davidem Voralem. Nejstarší pánové byli kouzelní, jejich potenciál byl takřka nekonečný :-) 
 
Po odchodu ze zámku jsme šli do parku, kde jsme hodinu čekali na příjezd autobusů. Část dětí ale po sobě zanechala takový nepořádek, že jsem musel nechat vrátit celý tábor zpátky a provinilce nechat všechno vysbírat. Docela nás překvapilo, jaký svinčík po sobě zanechali ..., všechno jsme ale rychle napravili.
 
Autobusy pro nás přijeli přesně na čas a přesunuly nás do Kněževsi. Šli jsme na vyhlídku, prohlíželi si domeček pro děti v lese a skončili ve starodávném kamenolomu. Po odpočinku jsme nabrali kurz na akci „Bonsai“! Ve vsi nás čekal pan Havelka se svoji bonsai zahradou a sbírkami minerálů a kamenů jeho paní a dvou dcer. Zahrada byla prostě úžasná, s výkladem, kde jsme se dozvěděli velmi zajímavé informace. Pan Havelka zahradu budoval dvacet let, stavěl vodotrysk, rybníček, prostě na 400 metrech čtverečních postavil zajímavé dílo. Tábor byl rozdělený do tří skupin, každá si vzala z přednášky a návštěvy něco jiného. Vlajka jako bývalý pěstitel bonsají byl ve svém živlu, dokonce si přivezl minerál a řadu dalších informací. Norbert, Dan Prorok a vůbec nejstarší s nejmladšími dětmi byli perfektní. Prostřední si zahradu prošli, ale oproti ostatním měli méně dotazů a více zajmu o místního psa :-) Návrat zpátky byl časově tak tak, ale večeři jsme stihli!
 
Večer se děti na vybrané filmy, zbaštily druhou večeři a hajdy na kutě. Na táboře se děti párují čím dál tím více, letošní rok je to velmi, velmi usilovné :-) Aktivní nejsou jako tradičně jenom dívky, ale překvapivě také pánové :-)
 
Mějte se hezky, přeji Vám klidné a pohodové poslední volné dny
 
Miloš Adamů 

Úterý 25. července

Dnešní den byl ve znamení soutěží Divokého západu, který si připravil Spongebob. „Odchyt krav“ a Dobré vztahy se sousedy“. Odchyt krav jsme odehráli dopoledne, počasí se zhoršovalo, nechtěli jsme jít daleko od tábor a riskovat déšť. Vedoucí předvedli scénu, kde naše dámy představovaly něžně se pasoucí krávy. Jako obyčejně zlotřilý vlk Doutnák je rozehnal divokými loveckými poskoky a vykřikováním „huš“! Přišel čas pro kovboje Koumáka a Květáka, kteří lasy umně krávy chytali, což se po jistém váháním se zapletením las do sama sebe nakonec povedlo! Samotná hra byla zajímavá – soutěžící si vytvořili skupiny chytačů, skupiny dalších tří kraviček, koní a povozu, s kterými se snažili proklouznout přes lovná území a dopravit je na svá území. Zvítězili modří – získali 53 krav, ztratili ale 23 koní. Druzí žlutí získali 40 krav, ale zůstali jenom bez 9 koní. Růžoví jako třetí odlovili 41 krav, 19 koní ale museli odepsat. Poslední zelení chytli pouze 34 krav a ztratili 18 koní.
 
Odpoledne se počasí velmi rychle střídalo – déšť, sluníčko, mrholení, zataženo a zase znovu a znovu. Přesto nás to neodradilo a tábor se vydal vyřešit dobré sousedské vztahy. Přeci jenom jako osadníci musíme dbát na vynikající vztahy s indiány, kteří byli rozzlobení na některé osadníky pro jejich neurvalé chování a přepadli díky tomu omylem karavanu. Na několika kilometrech pochodu museli táborníci dokázat indiánům, že jsou znalí jejich přírody, jejich zákonů, dokážou si poradit s řešením zapeklitých situací a ochranu amerických lesů, prérie a řek myslí opravdu vážně. Paradoxně byly výsledky úplně stejné jako při soutěži ... Modří, žlutí, růžoví a zelení :-)
 
Večer se konal poslední táborák s hromadou výborných špekáčku, pomazánek, paprik, okurek, maršmelounů, chlepů klasických, celozrnných, rohlíků. Točila se kofola jako dárek dětem od vedoucích. Nejstarší si nakonec ještě zazpívali s kytarou a hajdy na kutě!     
 
Miloš Adamů  
 

Středa 26. července

Ano, je tu Kozí farma! Oblíbená soutěž pro 1, 2, 4 a 5 oddíl, samozřejmě vyjma nejmladších dětí a pár dětí, kteří mají špatnou fyzičku nebo nějaká zdravotní omezení. Soutěžilo se opět mezi žlutými, růžovými, zelenými a modrými. Ráno autobus vyzvedl osadníky a rozvozil podle předem připraveného scénáře po okolních vesnicích ve vzdálenosti cca 17 kilometrů od naší základny. S každým oddílem šel jeden – dva vedoucí, kteří si stejně jako děti losovali oddíl a místo výsadku :-) Skupina růžových s Matesem a Rohlíkem a vedoucím Koumákem byla označena jako outsider akce, kteří dojdou zpátky tak za den, dva :-) Oni ale vyhráli, i přes značnou nedůvěru a velmi nízký rating ... Zcela náhodně ale objevili ukazatel Netín, a i přes drobné odbočky a dobývání kopce Havlina z různých směrů nakonec dorazili s pohodlným půlhodinovým náskokem před původními aspiranty na vítězství modrými! Modří s Vlajkou a Anežkou a věčným smolařem a posledníčkem Doutnákem hned na začátku zakufrovali a prováděli nezvyklé otáčky – hned doprava, potom doleva, ne ovšem rovně ... Chvílemi to vypadalo, že si chtějí vyzkoušet místa výsadků zbylých skupin :-) Potom měli ještě tendenci se dostat pod dálnici na Brno, ale záhadným způsobem se trefili správně a do tábora již jenom letěli. Zbývající týmy prokázaly naprostou neschopnost orientace i v případě, že se dívali na správný ukazatel... Zelení s Lindou a Márou (vedoucí Vojta) skončili třetí i přes fakt, že atakovali místo první! Ale kousek od tábora asi usoudili, že tak rychlé vítězství je přece nemůže bavit a vzali to směr na Nové Město na Moravě. V týmu se ale probudily hlasy ostatních a po jistém se točení v kruhu cestu domů nakonec našli. Poslední tým žlutých s Danem a Ondrou (vedoucí Květák a Spongebob) měli na začátku rating bezmála 85 procent, který jim ale stále klesal až na 7,9 procenta! Byli vysazeni kousek od Žďáru na Sázavou s pár set metrů červenou turistickou značkou, která vede kousek od našeho tábora. Značku samozřejmě nenašli a započali svoji cestu způsobem dolů, zase nahoru, zase nahoru a zase dolů, a tak nějak podobně ... Nové Veselí se jim tak zalíbilo, že nebyli ani před myšlenkou jej navštívit vícekrát s názorem, že tam nikdy nebyli ... Líbila se jim městečka Pokojov, Bohdalov, Kozlov a další zajímavá místa Vysočiny :-) Když to konečně vypadalo, že už, už budou doma, usoudili, že je čas na další procházku na sever ... Do tábora se ale v pozdním odpoledni dostali, kde již i největší optimisté začali věřit, že přespání v korunách stromů je již zcela reálné :-)
 
Po večeři proběhl oblíbený briefing s ukázáním směrů cest, bloudění, veselých historek z natáčení a dalšími zajímavostmi ze života na cestách :-) Mladší děti nadšeně sledovali dění, určitě někteří z nich dostanou příští rok šanci se připojit! Jinak během dne byli v táboře, hráli detektivní hry, luštily tajenky a sledovali filmy dle přání.
 
Přeji Vám klidný večer
Miloš Adamů 

Čtvrtek 27. července

A máme zde poslední plnohodnotný den! Ráno nám na nástup přinesli pánové z nejstaršího oddílu ukradený stožár. Vlajka na něm z předchozího dne totiž nebyla, lupiči zcizili motouz. Proto pánové usoudili, že stožár bude na nástupu velmi vhodný! Byli odměněni za svoji snahu postupným vcházením do bazénu, kde se museli pohybovat velmi, velmi pomalu. Vzhledem k teplotě vody to byl pro ně zajímavý ranní zážitek a pro dívky z nejstaršího oddílu úsměvné situace :-) Navíc se jim ještě podařilo dokonale zamokřit chodbu ke sprchám, z lupičů, vodníků se ještě z nich stala úklidová četa!
 
Dopoledne probíhaly poslední snahy o dostavění domů ve svých městech, v 11.30 hod. jsme ukončili soutěž a slavnostně vyhlásili vítěze! Na čtvrtém místě skončili růžoví (Rohlík a Mates bohužel utrpěli ztrátu paměti), i přes jejich značnou snahu poslední dny. Bohužel si špatně rozvrhli stavbu a užití peněz, takže místo 17 bodů a druhého místa obdrželi bodů jenom 12. Třetí skončili překvapivě modří, kde Vlajka špatně počítal a neměl již snahu změnit pořadí. Získali 15 bodů, přitom měli možnost se přiblížit k vítězům. Zelení byli nadšení, o pouhý bod přeskočili modré, obdrželi jich 16. Byli hbití, Linda a Marek přes ranní zoufalství dokázali takřka nemožné. S 20 body se jasnými vítězi stali žlutí, kteří od počátku projevovali nebývalou snahu, bojovnost, přemýšleli, stavěli, jak nejlépe mohli. Dan a Ondra, za pomoci Klárky, Elišky a Davida byli lídry skupiny, jsou pro nás velkým překvapením!
 
Odpoledne jsme připravili pro celý tábor stoly plných odměn na čtyřech stolech, dle výsledků soutěže. Vedoucí týmů rozumně rozdělili ceny, malé děti by nejraději braly všechno pro sebe :-) Ocenili jsme také nejlepší chatky a místnosti za bodování – děkujeme Bungalovu vlevo - Gita Fajfrová a Verunka Morávková a pokoj číslo 9 - Nikolka Matijašecová a Míša Flekačová. Blahopřejeme rodičům zmíněných 4 dívek – mají doma poklady v uklízení! Proběhla ještě naše oblíbená soutěž „Hod vajíčkem“, která byla letošní rok velmi dramatická! Hned po začátku vypadla po pár kolech většina párů, mezi deset nejlepších postoupili také vedoucí! Nakonec vypadli loňští a předloňští vítězové a v souboji na ostří nože vyhráli nakonec děti – blahopřání Anežce Tamelové a Lukáši Rohlíkovi! Porazili favorizovaný dospělý pár ve složení Spongebob a Vojta :-)
 
Měli jsem v táboře dvojí návštěvu – 1. náměstek primátora Jakub Rychtecký a tajné překvapení – hudební skupina Honzy Metelky! Pánové z prvního oddílu si připravili za jásotu celého táboru pro naše návštěvy na jejich auta depa formule 1 s depem, výměnou gum a dalšími proprietami :-) Pan náměstek byl spokojený, účastnil se nástupů, hudebního vystoupení, házel vajíčky v naší oblíbené soutěži a skončil mezi nejlepšími deseti dvojicemi. Druhou návštěvou byla čtyřčlenná hudební kapela, která po večerním nástupu hrála bezmála tři hodiny vybrané písničky v jedinečné atmosféře a hudební kvalitě při blikající světelné muzice. Potom následovala diskotéka v jídelně, která se pořádně protáhla pro nejstarší oddíly až do pátku :-) Děti tancovaly výborně, už teď mi po nich začíná být smutno ... Nejstarší děti jsou smutné, protože odchází ze základní školy na střední a opouštějí i náš tábor ...  
 
Tábor nám rodičové skončil ..., letošní rok proběhl poněkud rychleji, než jsme očekávali:-) K hodnocení dětí musím říct, že od dob covidu se jim zlepšila fyzička, více u starších dětí. Obecně byl tábor nadšený do her, velmi spontánní a otevřený, hodně soutěživý a komunikativní mezi sebou. Část malých dětí byla ale nesamostatná, pracovalo se s nimi obtížněji než v předchozích letech, byli zapomětlivější a mezi sebou méně tolerantní. Vedoucí nejmenších oddílů měli s nimi dost práce, s některými jsme si naštěstí dobře poradili. U středních dětí přijelo pár nových dětí, bylo vidět, že někteří nejsou příliš táboroví, opět se v druhé polovině někteří srovnali s chodem tábora. Nejstarší oddíly byly vysloveně pohodové, rádi soutěžily, byli nadšeni z většiny her, nabízeli nám neustále pomoc. Opravdu jsme na byli velmi pyšní, práce je s nimi lahůdkou a za odměnu.
 
Jsou tři hodiny ráno, oči mě již padají, omlouvám se, ale moje mozková kapacita je po dvou týdnech prakticky na nule, pozoruji u sebe značný inteligenční deficit blížící se sotva ke třiceti bodům ... Nejsem již schopen dalších poznámek, možná se ještě doplazím do postýlky :-)
 
Děkuji Vám rodiče za Vaši přízeň, ochotu a pomoc, jsme rádi, že Vás spolu s dětmi máme! Budu se těšit na další tábor a další letní radovánky, legraci, zábavu a smysluplné využití letních dnů. 
 
Miloš Adamů  
 

               

Zpět

Cookies


Cookies jsou malé datové soubory, které internetové stránky ukládají na Váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy si tyto stránky začnete prohlížet. Tyto soubory jsou při návratu na webovou stránku pomocí prohlížeče odeslány zpět na servery. S pomocí cookies má webová stránka informace o předchozích aktivitách uživatelů.

Pomocí vašeho prohlížeče můžete spravovat vaše cookies. Vždy máte možnost již uložené cookies smazat. Dále v závislosti na vašem prohlížeči je možné omezit využívání cookies pro konkrétní webovou stránku, omezit jejich ukládání či nastavit nucené smazání všech cookies po uzavření prohlížeče.


Technické

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Z tohoto důvodu nepožadujeme Váš souhlas s jejich využitím. Technické cookies nemohou být individuálně deaktivovány.